Freelancer Topluluk Kuralları Son Güncelleme 1 month ago

Heyecan dolu, standart iş hayatına oranla daha renkli, yenilikçi ve kazançlı bu serüvende geleceğin çalışma şeklini seninle birlikte Freelancer.org.tr’de beraber inşa edeceğiz. 🛠️ Hepimizin daha özgür ve mutlu çalışabilmesi için aşağıda her ne kadar istemesek de uygulamak durumunda kalabileceğimiz bazı kurallarımızı detaylıca aktardık. Aklına takılan bir konu olması halinde bize her zaman destek merkezimiz üzerinden ulaşabilirsin. 


İletişim & Ödemeyi Dışarı Taşıma


Tüm iletişim, sipariş ve ödeme süreçlerini Freelancer.org.tr üzerinden sürdürmelisin.😉 Aksi durumun botlarımız tarafından tespiti halinde ilk iletişim uyarını alırsın. İkinci defa tespitinde 10 gün süresince hesabın kısıtlanarak, ilanların listeme sayfalarından kaldırılır. Bu süre boyunca alıcı isteklerini de görüntüleyemezsin. Benzer bir durumun tekrarı halinde ise Freelancer.org.tr hesabın geri dönülmeksizin tamamen kapatılabilir. ⚠️


Saygılı Bir Üslup:


Freelancer.org.tr'de sevgi dilini benimsiyoruz. 💕 Kişilik haklarına saldırı ve argo sözcük içeren mesajlar gönderilmesini hiç istemiyoruz. Diğer kullanıcıları rahatsız edebilecek olumsuz içerikli mesajlar göndermen uyarı almana, 3 günlük mesaj gönderimi kısıtına ve tekrarı Freelancer.org.tr'deki üyeliğinin sonlandırılmasına yol açabilir.

 

Spam İçerik Gönderme:


Diğer kullanıcıları rahatsız edebilecek reklam / spam içerikli mesajlar göndermen, hesabına arka arkaya gelen benzer içerikli şikayetler uyarı almana, 3 günlük mesaj gönderimi kısıtına ve tekrarı Freelancer.org.tr'deki üyeliğinin sonlandırılmasına yol açabilir.


Freelancer.org.tr Dışı Portfolyo Paylaşımı:


Freelancer.org.tr dışı portfolyo adresi paylaşılması ya da talep edilmesi iletişimi dışarı taşımak olarak kabul edilir. ⚠️ Portfolyo paylaşımı uyarısı aldıysan, benzeri bir durum halinde hesabın 10 gün süre ile kısıtlanır ve tekrarında da hesabın süresiz olarak kapatılır. Daha önce yaptığın çalışmaları Freelancer.org.tr içerisindeki portfolyona limitsiz bir şekilde yükleyebilir, alıcılar ile Freelancer.org.tr portfolyo linkini paylaşabilirsin.


Yanıltıcı Fiyatlandırma:


İlanında yayınladığın hizmet bedelinin doğruyu yansıttığından emin olmalısın. Alıcı talebi ve isteklerine göre hizmetin fiyatlandırmasının değişebileceğinin farkındayız. Hizmet tutar değişikliği ile ilgili şartları ilanında detaylıca açıklamanı ve ilan fiyatlamasında ücret değişikliği gerektiren durumları "ekstralar" alanına eklemeni bekliyoruz. İlanından direkt satın alınan sipariş iptallerinin artması halinde siparişe Freelancer.org.tr otomatik olumsuz yorumu bırakılır. Bu yorumun geri alınması mümkün olmadığından, ilan fiyatlandırmanı verdiğin hizmetle doğru orantılı girdiğinden emin olmalısın. 😉


Hesabın Kısıtlanması & Kapatılması:


  • *Hesabın hakkında şikayetlerin artması,
  • *Sipariş sürecinde alıcı mağduriyetine yol açabilecek işlemler,
  • *Sipariş teslim sürelerinde yaşanan gecikmeler, 
  • * Sipariş iptal oranının artması,
  • *Hesabına daha önce yapılmış uyarıların tekrarı hesabının kısıtlanmasına veya tamamen kapatılmasına yol açabilir. ⚠️


Sipariş Süreç Yönetimi


Siparişi son teslim tarihine kadar teslim etmemek: Siparişin zamanında teslim edilmemesi kaynaklı yaşanan iptallerde freelancerın profiline olumsuz yorum bırakılır. Freelancerın hesabı 10 gün süreyle kısıtlanabilir veya hesabı süresiz olarak kapatabilir.


Siparişi Tam Olarak Teslim Etmeden Alıcıdan Onay Talep Etmek


Siparişin taahhüt edildiği şekilde teslim edilmemesi ve alıcıyı sipariş onayına yönlendirmek manipülasyon olarak değerlendirilir. ⚠️ Freelancerın ilanları 10 gün süreyle kısıtlanır ve siparişi başlangıçta anlaşılan detaylarda teslim etmesi beklenir. Teslim etmemesi halinde hesabı süresiz olarak kapatılır.


Alıcıya Dönüş Yapmamak


Sipariş sürecinde alıcıya bilgilendirme sağlamak ve alıcının mesajlarına bekletmeden dönüş yapmak siparişin başarılı bir şekilde sonuçlanmasında büyük bir etken.🕺🏼 Sipariş süreci boyunca alıcının takip edebileceği şekilde gereken bilgilendirmeleri sağlamayan freelancerların hesapları kısıtlanabilir. Alıcıya şeffaflıkla süreç bilgilendirmesi yapmadan sipariş teslim eden freelancerların hesapları ise tekrar sipariş alamayacakları şekilde kapatılabilir. 


Müsaitlik Durumu


Freelancer'ların profillerinde müsaitlik durumu yok ise eğer, bu durumu meşgul olarak ayarlayabilirsiniz.


Sipariş İptal Oranının Artması


Freelancerların müsaitlikleri doğrultusunda tamamlayabilecekleri işleri almalarını bekliyoruz. 📅 Freelancerdan kaynaklı iptal oranının artması hesabın kısıtlanmasına veya tekrar sipariş alamayacakları şekilde kapatılmasına yol açabilir. 


Aklına takılan tüm konularda bize destek merkezi üzerinden ulaşabilirsin! 


Zamanla bu kurallar değişebilir. Düzenli olarak kuralları takip etmenizde yarar vardır.